Õppus Kevadtorm

Täna algab kaitseväe õppus Kevadtorm

Täna algab kaitseväe õppus KevadtormTäna algab kaitseväe õppus Kevadtorm

Täna algab peamiselt Lõuna- ja Kagu-Eestis peetav kaitseväe õppus Kevadtorm, kuid kaitseväelaste tegutsemist võib näha ka mujal Eestis.

Kolme nädala pikkuse õppuse eesmärk on 2. jalaväebrigaadi ajateenijatest ja reservväelastest allüksuste kokkuharjutamine ja nende väljaõppetaseme hindamine enne reservi arvamist. Täna alustavad üksused liikumist õppusealale, sellele järgneb 4. mail algav üksuste täiend- ja koostegevusõpe. Õppuse viimane faas ehk taktikaline õppus algab 13. mail ja lõpurivistus on 19. mail Ridali lennuväljal.

„Kevadtorm on küpsuseksamiks ajateenistuse käigus ettevalmistatud sõjaaja üksustele. Õppusel saavad ajateenijad näidata oma ajateenistuse kestel õpitud oskusi," ütles kaitseväe juhataja kindralleitnant Riho Terras. „ Ka liitlastega koostegutsemist saame õppusel lihvida, sest Eesti kaitsmist on kõige parem harjutada Eesti pinnal.

Samuti võimaldab Kevadtorm harjutada üksuste koostööd jalaväebrigaadi koosseisus ning annab ülematele ja staapidele praktilised kogemused üksuste juhtimisel."

Hinnatavatele üksustele teevad vastutegevust Eesti ja liitlasriikide kaitseväelased. 1. jalaväebrigaadi ühe allüksusena tegutseb NATO kiirreageerimisüksuse NRF-16 koosseisu kuuluv Balti pataljon, kuhu lisaks Eesti, Läti ja Leedu kompaniidele on lisatud Hollandi kompanii jalaväe lahingumasinatel CV90. Leedu panustab õppusele lisaks Balti pataljonile veel ajateenijate jalaväekompaniiga, mis Kevadtormi ajaks allutatakse 1. jalaväebrigaadi Kalevi jalaväepataljonile.

Kokku võtab tänavusest Kevadtormist osa kümme riiki, lisaks Balti riikidele ja Hollandile saadavad õppusele kompaniisuurused üksused ka Ameerika Ühendriigid, Ühendkuningriik ja Saksamaa. Samuti saadavad Saksamaa ja Poola Kevadtormile õhutulejuhid, Soome staabiohvitserid ning Kanada erialaspetsialistide meeskonna.

Õppus Kevadtorm hõlmab sel aastal Tartu, Põlva, Võru ja Valga maakondi ning on peamiselt Luunja, Mäksa, Võnnu, Ülenurme, Kambja, Haaslava, Meeksi, Vastse-Kuuste, Ahja, Mooste, Räpina, Veriora, Orava, Kanepi, Valgjärve, Kõlleste, Laheda, Mikitamäe, Lasva, Rõuge, Sõmerpalu, Puka ja Õru valdades.

Õppuste raames ei saa alati välistada ka kahjusid, mis võivad tekkida kaitseväe manöövrite ja harjutuste raames. Kui õnnetu juhuse tõttu saab õppuse käigus kannatada kellegi eraomand - auto, tee, põld, mets, aed vms, siis palub kaitsevägi viivitamatult fikseerida vahejuhtum ning võtta ühendust õppuse tsiviilsõjalise koostöö meeskonnaga, kellega koostöös juhtum lahendatakse. Õppuse korraldajad paluvad inimestel, kelle vara on kahjustada saanud, proovida fikseerida ka kahju tekitaja (auto number, väeosa nimetus või kaitseväelase nimi) ning edastada see info tsiviil-sõjalise koostöö inimestele telefoni 717 1931 või e-posti kevadtorm@mil.ee tee.